خوش آمدید مهمان! | ورود - ثبت نام

6 ویژگی کلیدی برای ویندوز 9

6 ویژگی کلیدی برای ویندوز 9

اوایل ماه جاری میلادی، مایکروسافت ارسال دعوتنامه برای رویداد سی‌ام سپتامبر را آغاز کرد که جزئیاتی درباره نسخه آینده ویندوز را ارائه کرده بود. نسخه آینده سیستم عامل مایکروسافت احتمالا "ویندوز 9" نام خواهد گرفت. بدون در نظر گرفتن نام انتخابی، نسخه جدید ویندوز ممکن است یکی از مهم‌ترین نسخه های عرضه شده در تاریخ مایکروسافت باشد.

 تقریبا دو سال از زمان عرضه ویندوز 8 می گذرد که انتقادهای فراوانی را متوجه مایکروسافت کرد. رابط کاربری جدید مایکروسافت به نام "مترو" - بعدا به "مدرن" تغییر نام داد - که تسهیل استفاده از ویندوز در دستگاه های مجهز به نمایشگرهای لمسی را هدف گذاری کرده بود با تغییرات چشمگیر خود بسیاری از کاربران را دچار سردرگمی کرد. در واکنش به انتقادهای وارد شده مایکروسافت برخی از ویژگی های کمتر محبوب در ویندوز 8 را در نسخه ویندوز 8.1 کنار گذاشت. همچنین تغییراتی مانند بازگشت دکمه استارت و توانایی بوت به رابط کاربری سنتی دسکتاپ در ویندوز 8.1 اعمال شدند.

جای شگفتی نیست که بسیاری از ناظران صنعتی عقب نشینی هرچه بیشتر مایکروسافت از راهبرد ویندوز 8 را در نسخه جدید این سیستم عامل نیز شاهد باشند. از سوی دیگر، کاربرانی که انتظار رونمایی از یک نسخه تقویت شده ویندوز 7 را دارند نیز احتمالا ناامید خواهند شد. در ادامه برخی از ویژگی های نسخه جدید سیستم عامل ویندوز که بسیاری امیدوارند شاهد آنها در آینده باشند را معرفی می کنیم.

بازگشت منو استارت

پس از معرفی ویندوز 8 کاربران این سیستم عامل نارضایتی خود نسبت به فقدان دکمه استارت را اعلام کردند. در شرایطی که مایکروسافت در آپدیت ویندوز 8.1 آن را بازگرداند اما این دکمه صرفا رابط کاربری "مدرن" را به جای منو استارت سنتی باز می کند. با این وجود، کاربران می توانند انتظار تغییرات هرچه بیشتر در ویندوز 9 را داشته باشند که بازتابی از منو استارت خواهد بود اما کاملا حالت ویندوز 7 را به خود نخواهد گرفت. به نظر می رسد مایکروسافت قصد دارد منو استارت کلاسیک را با رابط کاربری کاشی‌محور جدیدتر ادغام کند.

دستیاری به نام کورتانا

"کورتانا" دستیار صوتی جدید مایکروسافت در سیستم عامل ویندوز فون برای رقابت با "سیری" اپل به کار گرفته شده است. انتظار می رود شاهد رونمایی از این دستیار صوتی در ویندوز 9 باشیم. مایکروسافت طی کنفرانس Search Marketing Expo که در ماه ژوئن برگزار شد اشاراتی به طرح بلندپروازانه چند پلتفرمی کورتانا داشت. مارک اَش، مدیر گروه برنامه ویندوز فون، در این کنفرانس اعلام کرد که مایکروسافت بین المللی کردن کورتانا و به کارگیری آن در سراسر دستگاه های خود را دنبال می کند.

بهبود یکپارچه سازی با اکس باکس و ویندوز فون

در کنار وام گیری کورتانا از سیستم عامل ویندوز فون، بسیاری از کاربران ویندوز امیدوارند مایکروسافت یکپارچه سازی ویندوز 9 با کنسول اکس باکس را ارتقا دهد. این مساله به کاربران اجازه خواهد داد تا راحت‌تر وظایفی مانند حالت آینه کردن نمایشگرهای رایانه شخصی ویندوزی خود روی تلویزیون ها از طریق اکس باکس بدون استفاده از یک دستگاه یا نرم افزار شخص سوم را انجام دهند. همچنین، مایکروسافت می تواند ویژگی هایی مانند کورتانا را وارد اکس باکس کرده و یا به کاربران اجازه دهد پیام های متنی ویندوز فون خود را روی دسکتاپ ها از طریق ویندوز 9 مدیریت کنند.

سیستم عاملی سبک

از آنجایی که کاربران بیشتری از دسکتاپ ها به سوی لپ تاپ ها، اولترابوک ها، رایانه های 2 در 1 و تبلت ها کوچ می کنند نیاز به سیستم عاملی که فضای کمتری را اشغال می کند بیش از پیش احساس می شود. بنابر آزمایش های صورت گرفته، ویندوز 8 اندکی فضای ذخیره سازی بیشتری نسبت به ویندوز 7 اشغال می کند. مایکروسافت ممکن است تغییر این جریان را مد نظر قرار دهد تا جذابیت خود برای کاربرانی که به دسکتاپ های سنتی با فضاهای ذخیره سازی چشمگیر وابسته نیستند را حفظ کند.

بازنگری در اینترنت اکسپلورر

کارشناسان و کاربران بسیاری دیر زمانی است که به مشکلات مرورگر وب اختصاصی مایکروسافت یعنی اینترنت اکسپلورر اشاره دارند. شهرت اینترنت اکسپلورر در ناسازگاری با بسیاری از وب سایت ها توجه کاربران ویندوز را به استفاده از مرورگرهای دیگر مانند کروم جلب کرده است. متاسفانه مایکروسافت در ویندوز 8.1 کاربران را با معرفی دو نسخه از اینترنت اکسپلورر بیش از پیش سردرگم کرد؛ نسخه رابط کاربری مدرن که فاقد بوک مارک یا تاریخچه مرور بود و نسخه دسکتاپ که تمام ویژگی ها را در اختیار داشت. تغییرات و اصلاح اساسی در اینترنت اکسپلورر می تواند اعتبار مرورگر وب مایکروسافت را بازگرداند.

بهبود پشتیبانی از نمایشگرهای وضوح بالا

به رغم رشد دستگاه های مجهز به نمایشگرهای وضوح بالا و روند افزایشی استفاده از مانیتورهای 4K، ویندوز 8 توانایی بالایی در رندر متن، آیکون ها، منوها و دیگر عناصر روی صفحه نمایش ندارد. برطرف کردن این مساله در ویندوز 9 با در نظر گرفتن افزایش استفاده از نمایشگرهای وضوح بالا طی سال های پیش رو بسیار ضروری است.

Loading...