خوش آمدید مهمان! | ورود - ثبت نام

رنجیدگی، ذائقه شما را تغییر می دهد

رنجیدگی، ذائقه شما را تغییر می دهد

مطالعه صورت گرفته توسط محققان کانادایی نشان می‌دهد، رنجیده خاطر شدن، ذائقه افراد را تحت تأثیر قرار داده و باعث کاهش اشتها می‌شود.

 

محققان دانشگاه تورنتو در همکاری مشترک با محققان دانشگاه‌های دوک و کلرادو در بولدر، برای نخستین‌بار ارتباط رنجیده خاطر شدن با کاهش اشتها را نشان دادند.

 

این مطالعه نشان می‌دهد، احساسی که در هنگام نقض اخلاقی (moral violation) تجربه می‌کنیم، بطور عمیقی بر رفتار ما تأثیر می‌گذارد؛ کارهای غیراخلاقی، جرم و جنایت یا هر کاری که احساسات ما را آزرده خاطر می‌کند، ذائقه و اشتها را نیز دچار تغییر می‌کند.

 

محققان در سه مطالعه مجزا، میزان اشتهای شرکت‌کنندگان را در شرایط گوش کردن به خبر تقلب و کلاهبرداری یا نوشتن در خصوص دزدی مورد ارزیابی قرار دادند.

 

نتایج مطالعه اول نشان می‌دهد، میل افراد به نوشیدن شیرکاکائو در زمان گوش کردن به خبر تقلب و کلاهبرداری بشدت کاهش پیدا می‌کند و افراد مثل سابق از نوشیدن آن لذت نمی‌برند.

 

مطالعه دوم نشان می‌دهد، میزان نوشیدن آب هنگام نوشتن داستان در خصوص دزدی به شدت کاهش پیدا می‌کند.

 

این در حالیست که مطالعه سوم نشان داد حتی افرادی که مشروبات الکلی مصرف می‌کردند، با مشاهده یا شنیدن مصادیق نقض اخلاق، میزان مصرف خود را کاهش دادند.

 

«کندی چان» سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه تورنتو تاکید کرد: آزرده خاطر شدن بشدت بر رفتار ما تأثیر گذاشته و باعث کاهش اشتها می‌شود؛ این حالت دفاعی بدن روشی است که از مصرف چیزهای مضر برای سلامتی جلوگیری می‌کند.

 

نتایج این مطالعه در مجله Consumer Psychology منتشر شد.

Loading...