خوش آمدید مهمان! | ورود - ثبت نام

آنچه در مورد مراقبه و مدیتیشن باید بدانید

آنچه در مورد مراقبه و مدیتیشن باید بدانید
همه ی ما در طول روز برای تغییر حالات هشیاری خود دست به اقداماتی از چرت روزانه تا بسیاری کارهای دیگر را انجام می دهیم. که بسیاری از روشها ممکن است خطرناک یا بی استفاده باشند. در این میان مدیتیشن روشی مناسب برای تفییر هشیاری می باشد که تحقیقات از مفید بودن آن خبر داده اند .

سوال : مدیتیشن دقیقا چیست؟
مدیتیشن را می توان مجموعه ای از روشها برای افزایش هشیاری و تمرکز حواس و توجه در نظر گرفت.


برخی نکات در مورد مراقبه :
مراقبه در طول هزاران سال در همه فرهنگ ها به ظواهری گوناگون انجام می شده است و اکنون هم انجام می گیرد.
مدیتیشن در همه ی ادیان مطرح برای اهداف مذهبی انجام می شده است . بسیاری از افراد مستقل از اهداف مذهبی از مدیتیشن استفاده های مختلفی می کرده اند.
مدیتیشن می تواند به عنوان روشی برای روان درمانی مد نظر قرار گیرد.

انواع مدیتیشن :
روشهای زیادی برای مراقبه وجود دارند . ولی دو نوع مطرح آن در زیر توضیح داده می شود.
_  در یک شیوه ی مطرح که در آن افراد توجه خود را به یک محرک واحد معطوف می کنند و بازداری توجه نسبت به محرکهای مزاحم دیگر صورت می گیرد که از نظر شناختی می تواند تمرینی برای توجه و تمرکز باشد و تحقیقات مختلف از مفید بودن این تمرین خبر می دهند. مثلا فرد توجهش را به یک صدای خاص معطوف می کند.

_ در روشی دیگر افراد سعی می کنند تا یک صدا یا یک جمله را بصورت درونی یا بیرونی تکرار کنند . این نه تنها شامل صدا بلکه احساسات و تصاویر ذهنی نیز می شود. هدف از این نوع از مراقبه رویارویی مرتب و تدریجی با عوامل استرس زای زندگی می شود که رگه هایی از رویکرد رفتاری در آن دیده می شود.

اثرات مدیتیشن :
تحقیقات نشان داده اند که مدیتیشن می تواند اثرات خوبی بر رفتار و روان فرد داشته باشد. بعضی از مهمترین تاثیرات آن می تواند کاهش ضربان قلب، کاهش استرس، کاهش برانگیختگی ، کاهش تنفس و تغییر در الگوی امواج مغزی ، باشد.

برخی دیگر از همبسته های مفید مراقبه در زیر آمده است :
افزایش خودآگاهی
افزایش مدیریت استرس
لمس احساس بهتر شدن
مدیریت بهتر علائم اضطراب ، افسردگی ، اختلالات خواب و فشار خون
بهبود در حافظه ی کاری و هوش سیال
بهبود در عملکرد توجه
Loading...