خوش آمدید مهمان! | ورود - ثبت نام

چسبی برای انداره‌گیری احساساتی که موی بر اندام راست می‌کنند

چسبی برای انداره‌گیری احساساتی که موی بر اندام راست می‌کنند

سیخ شدن موهای بدن می‌تواند نشانگر دقیق احساسات فرد باشد و اکنون دانشمندان شیوه اندازه‌گیری احساسات انسان در این هنگام را اندازه‌گیری کرده‌اند.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محققان کره‌ای از یک حسگر چسبنده بر روی پوست رونمایی کرده‌اند که می‌تواند تغییرات در زمان سیخ شدن موهای بدن را بررسی کند.

 

به گفته محققان، این تغییرات می‌تواند حال و هوای فرد را بازتاب داده و می‌توان از آن برای تعیین همه چیز از تجربه موسیقیایی آنها گرفته تا تاثیر تبلیغات آنلاین و حتی دمای خانه استفاده کرد.

 

تیمی از محققان دانشگاه علم و صنعت KAIST کره جنوبی در حال کار بر روی یک حسگر پلیمری منعطف 20x20 میلیمتری هستند که می‌تواند بطور مستقیم تغییرات پوستی ناشی از تغییر احساسات را اندازه‌گیری کند.

 

برآمدگی‌های روی پوست در واکنش به تغییرات ناگهانی در دمای بدن یا حالات احساسی تغییر می‌کنند.

 

این فناوری مبتنی بر یک دستگاه الکترونیکی موسوم به خازن همسطح است.

 

اگرچه هنوز کار بیشتری برای مرتبط کردن اندازه‌گیری‌های فیزیکی با حالات هیجانی نیاز است، دستاورد محققان نشان می‌دهد نظارت کمی بر برآمدگی‌های پوست در زمان واقعی به عنوان نشانگری از حالت فیزیکی و احساسی انسان امکان‌پذیر است.

 

محققان این حسگر را با استفاده از یک پلیمر رسانا موسوم به PEDOT:PSS برای خازنها ساختند که در مقایسه با مواد رسانای فلزی شکننده، منعطف است. این خازنها سپس در ماده‌ای موسوم به Ecoflex 0030 قرار گرفتند.

 

دانشمندان برای آزمایش حسگرها، آنها را به داخل ساعد یک داوطلب 28 ساله متصل کردند و از وی خواستند قطعات یخ را برای القای یک شوک ناگهانی سرما در دست خود بگیرد. این کار باعث سیخ شدن موهای دست و تغییر شکل حسگرها شد که در نهایت ظرفیت آنها بسیار کاهش یافت.

 

به گفته محققان، توسعه‌های آینده آنها شامل کاهش مقیاس ماژول پردازش سیگنال و سیستم سنجش ظرفیت است تا بتوان آنها را همراه حسگر بر روی پوست قرار داد.

 

نتایج این پژوهش در مجله Applied Physics Letters منتشر شده است.

Loading...