خوش آمدید مهمان! | ورود - ثبت نام

7 مورد مهم در زندگی مان که باید برای آنها هزینه کنیم

7 مورد مهم در زندگی مان که باید برای آنها هزینه کنیم
برنامه ریزی مناسب مالی، همان گونه که به شما می گوید در چه شرایطی نباید هزینه کنید، شرایطی را نیز که در آنها شما باید هزینه کنید، فهرست می کند.
 
اولویت بندی هزینه ها، رکن اصلی هر برنامه ریزی مالی برای خانواده است. تمایز هزینه های ضرروی و حیاتی از سایر هزینه ها امری واجب است. در ادامه ما به فهرستی از اموری که شما باید برای آنها هزینه کنید، اشاره می کنیم. اینها تنها چند مورد از هزینه های اجتناب ناپذیر خانواده ها هستند، خودتان بنا به فرهنگ خانوادگی، ارزش های شخصی و شخصیت اعضا، سایر موارد را به لیست تان اضافه کنید.
 
مواد غذایی مناسب و مغذی :
صرفه جویی در هزینه های مربوط به امور خوردنی، نباید باعث شود که شما نیاز های غیر قابل جایگزین بدنتان را فراموش کنید. میوه ها و سبزیجات، از نیازهای اولیه بدن ماست که حفظ سلامتی و مقاوت بدن، دربرابر انواع بیماری ها و مشکلات، بسته به استفاده کافی و مناسب از این دسته غذاها است. توصیه ما درباره صرفه جویی درمواد غذایی، این است که از میوه های متعدد به اندازه کافی و مورد نیاز بخرید، نه اینکه از یک میوه بیش از حد نیازتان بخرید. درخرید میوه، بیشتر به سلامتی تان اولویت بدهید، تا ذائقه و دلخواهتان. سعی کنید به جای خرید میوه از سبزی فروشی محل (یا اخیرا خرید بسته های میوه در سوپرمارکت ها) به مراکز خرید میوه بروید و از آنجا میوه خود را تهیه کنید. خوردن میوه هایی مانند سیب و پرتقال در پاییز و زمستان، ایمنی بدن شما را در برابر بیماری های رایج این فصل مانند سرماخوردگی بالا می برد. کافی است هزینه فایده خرید میوه مناسب را برآورد کنید. خرید میوه به جای صرف هزینه های زیاد برای ویزیت دکتر و خرید دارو.
 
تحصیلات :
یکی از مهم ترین نشانه های نداشتن دوربینی اقتصادی، صرفه جویی در مواردی است که می تواند کل زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. گاهی اوقات، ما به بهانه صرفه جویی برخی هزینه های کوچک آموزشی را از برنامه مالی مان حذف می کنیم. خرج هایی که علاوه بر اینکه دربرخی موارد چندان چشمگیر نیستد، تاثیر بسیاری بر زندگی ما دارند. فراموش نکنید که در دنیای امروز، تحصیلات بزرگ ترین سرمایه هر فرد است. سرمایه ای که در هر شرایطی امکان نقد شدن آن وجود دارد. منظور ما صرفا هزینه های دانشگاه و مدرسه نیست، بلکه خریدهایی مانند خرید کتاب و مجله هم مد نظر است. علاوه بر این، هزینه های آموزشی می تواند دایره فرصت های شغلی شما را گسترش دهد. بدون اینکه بخش زیادی از وقت و هزینه شما را بگیرد. به تحصیلاتتان همچون یک سرمایه گذاری سودآور و ابدی نگاه کنید، با کمک تحصیلات شما می توانید جایگاه خود را در هرم شغلی و اجتماعی ارتقا دهید. مطالعات در زمینه بازار کارنشان می دهد که نقش تحصیلات در دستیابی به شغل به صورت بی وقفه ای در جهان امروز در حال افزایش است.
 
هزینه های بیمه و بازنشستگی :
اکنون که امکان پس انداز و سرمایه گذاری برای شما وجود دارد، مطمئنا باید به شرایطی فکر کنید که دست و بالتان بسته است و امکان انتخاب گزینه های دیگر به روی شما بسته شده است. بیمه نیز نوعی سرمایه گذاری است، بدون بیمه شما هیچ نوع آرامش خاطری در خصوص آینده تان ندارید. نقش بیمه در زندگی مدرن روز به روز پررنگ تر می شود، به نحوی که امروزه درجه توسعه یافتگی یک جامعه را بر حسب درصد بیمه شدگان محاسبه می کنند.
 
خانواده :
برخی خرید های کوچک، هم همسر و فرزندانتان را خوشحال می کند و هم نشان دهنده علاقه شما به آنها است. لزومی ندارد که تنها یک بار درسال (سالگرد ازدواجتان یا تولد همسرتان) برای همسرتان هدیه ای گران قیمت بخرید. در طول سال به دفعات هدیه های کوچک برای او بگیرید. مطمئن باشید تاثیر این هدیه های کوچک در استحکام فضای زندگی زناشویی تان بسیار بیشتر از چیزی است که فکر می کند.
 
امور خیریه :
قرار نیست شما با پولتان، تمام زندگی یک فرد را متحول کنید. اما مطمئنا قدرت شما برای تغییر زندگی دیگران، بیشتر از چیزی است که تصور می کنید. مراکز بهزیستی، بهترین راه برای کمک به افراد نیازمند (معلولین، سالمندان، کودکان بی سرپرست و...) است.
 
سرمایه گذاری عاقلانه :
تبدیل پول هایتان به پول های بیشتر هرچند در نگاه اول غیرضروری به نظر می رسد، اما بر خلاف ظاهر غیرضروری آن، ثروتمند بودن مسیر مناسبی برای دستیابی به آرامش، پیشگیری از بروز مشکلات ناگهانی و غیر قابل پیش بینی است. برخی بانک ها حساب های پس انداز مناسبی پیشنهاد می کنند که نرخ سود آنها کارکردی دوگانه نسبت به ثروت شما ایفا می کند، علاوه بر آنکه آن را افزایش می دهد از کاهش ارزش آن به علت تورم نیز جلوگیری می کند. یک راه دیگر برای افزایش ثروت، سرمایه گذاری پول هایتان در یک حرفه است. حرفه ای مناسب را انتخاب کنید که از سوددهی بازار آن و وضعیت رقبا در آن مطلع باشید، اگر چنین حرفه ای را سراغ ندارید یا فکر می کنید نمی توانید در این زمینه به مهارت کافی برسید، با فردی که از این دانش ها برخوردار است و سرمایه مناسبی نیز در اختیار دارد، شریک شوید یا او را به عنوان مشاور خود استخدام کنید. توجه کنید که سرمایه گذاری کردن به خودی خود کافی نیست. تاکید ما این است که این سرمایه گذاری ها عاقلانه باشند، سرمایه گذاری غیرمنطقی و حساب نشده نه تنها سودی به دنبال ندارد، بلکه خطر زیان در طیف های متعدد از جزئی تا کلان را نیز به دنبال دارد.
 

تعطیلات :
همه انسان ها به تعطیلات نیاز دارند، فرقی نمی کند کودک یا بزرگسال باشیم، حتی شاید بتوان گفت برخلاف تصور رایج بزرگسالان بیشتر از کودکان به تعطیلات نیاز دارند. لزومی ندارد که به یک مسافرت پرهزینه و طولانی بروید. به تعطیلات همچون بازه های استراحت بدن نگاه کنید. نکته این سفرهای کوتاه این است که از استرس های محیطی، کاری و خانوادگی خلاص شوید، بعضی مواقع این مسافرت ها را به شکل خانوادگی ترتیب دهید و برخی مواقع تنها سفر کنید، سفرهای تک نفره حتی اگر کوتاه باشند به شما این امکان را می دهند که با خودتان تنها باشید و همه چیز را از منظری تازه و شخصی ببینید. به این ترتیب برای حل مشکلات خانوادگی، کاری و عاطفی در آینده نیز آماده تر هستید.

Loading...