خوش آمدید مهمان! | ورود - ثبت نام

۱۰ فناوری مهم رو به رشد

۱۰ فناوری مهم رو به رشد

دنیای فناوری همیشه در حال پیشرفت است.اگر عمیق‌تر به این قضیه نگاه کرده باشید قطعاً دریافته اید که برخی از آنها ماندگار و آینده دار می شوند و سرانجام زندگی شما را در عمل متحول می کنند و برخی دیگر در همان اوایل راه از گود خارج می شوند. دانشگاه ام.آی.تی به عنوان یکی از طلایه داران حقیقی دانش و فناوری در جهان، ۱۰ فناوری رو به رشد را که به نظر محققان آن مطمئناً زندگی همه ما را تحت تأثیر خود قرار خواهند داد مورد بررسی قرار داده است.


 

یادگیری عمیق

با روند روز افزون قدرت محاسباتی، حالا دستگاه ها می توانند اشیاء را تشخیص دهند، همزمان مکالمات را ترجمه کنند و بسیاری امور زندگی ما را انجام دهند و همه اینها به این معنی است که هوش مصنوعی سرانجام دارد هوشمند می شود. اگر از خوانندگان دائمی نارنجی بوده باشید حتماً در جریان روند رو به رشد هوش مصنوعی و مغز دیجیتال هستید. مسلماً با افزایش توان پردازش و ذخیره سازی این روند با شتاب بیشتری برای رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه خواهد یافت.

کامیپوترها به زودی مانند ما فکر خواهند کرد و شاید با رسیدن به دوران روبات های هوشمند تر از انسان فاصله زیادی نداشته باشیم.

 

رسانه‌های اجتماعی موقتی

پیام‌هایی که به سرعت خودشان از بین می روند می‌توانند در تأمین هرچه بیشتر حریم خصوصی افراد در ارتباطات آنلاین کمک شایانی کنند و در این شرایط ناایمن فضای مجازی کمی احساس آسودگی به ارمغان آورند.

یکی از موارد مهم حریم خصوصی دیجیتال توانایی کنترل بر نمایش اطلاعات و داده هاست که متأسفانه روز به روز این توانایی در حال کمتر شدن است. مسلماً بسیاری از ما نمی‌خواهیم پست ها و نوشته‌هایمان در شبکه‌های اجتماعی تا ابد باقی بمانند و اینجاست که برخی نرم‌افزارها مانند Snapchat برای اعمال این نوع از کنترل وارد عمل می شوند.

به نظر محققان دانشگاه ام.آی.تی این ایده می تواند فصل تازه ای در زمینه امنیت و حریم خصوصی مجازی باشد.

 

تعیین ترتیب DNA پیش از تولد

خواندن DNAی جنین فصل جدید انقلاب ژنومی است. آیا می خواهید سرنوشت ژنتیک فرزند متولد نشده خود را بدانید؟ شرکت نوپایی در آمریکا در حال کار روی تعیین ترتیب DNA جنین انسان پیش از تولد اوست.

 

تولید افزایشی

جنرال الکتریک بزرگترین تولید کننده دنیا در نظر دارد از چاپ سه بعدی برای ساخت قطعات هواپیماهای جت استفاده کند. این غول صنعتی و فناوری برای شروع تصمیم به ساخت نازل سوخت جت با استفاده از این فناوری است. واژه «افزایشی» در اینجا به این خاطر استفاده می‌شود که ساخت اشیاء با افزودن یک به یک لایه‌های بسیار نازک عناصر انجام می پذیرد.

 

روبات ها

هرچند برای آوردن ربات ها به میان مردم هنوز راه درازی در پیش است، اما توسعه بی وقفه و آینده کاملاً روشن این فناوری در تعامل با فناوری مغز دیجیتال باعث می شود آن را در بین ۱۰ فناوری برتر ببینیم.

 

کاشت حافظه

یک عصب شناس معتقد است که به کشف کدی که توسط آن مغز به شکل دهی حافظه های بلند مدت می‌پردازد نایل آمده است. ظاهراً اگر ادعای او درست باشد و تحقیقات در این زمینه به خوبی پیش برود، می توان امیدوار بود کسانی که قسمت حافظه مغزشان آسیب دیده است را بتوان با کاشت حافظه های الکترونیک در مغز آنها کمک کرد.

و البته یک بعد دیگر آن هم این است که در آینده نیازی به این همه حفظ کردن و یادگیری نخواهیم داشت.

 

ساعت‌های هوشمند

طراحان این ساعت‌ها معتقدند که می‌توانند با کمک این ابزارک های پوشیدنی به کاربردی‌تر شدن تلفن‌های هوشمند کمک کنند و نیاز به استفاده مداوم از آن‌ها را کاهش دهند. این فناوری بسیار به ما نزدیک است و از همین الان باید خود را برای هجوم انواع ابزارک های پوشیدنی آماده کنید، چراکه به نظر می رسد در همه موسسات تحقیقاتی پرچم فناوری های پوشیدنی بالاست!

بسیاری از شرکت ها معتقد اند که گجت های پوشیدنی به زودی باعث نابودی تلفن های هوشمند خواهند شد.

 

انرژی خورشیدی با بهره وری بالا

با دوبرابر کردن بهره وری دستگاه های خورشیدی می توان به کلی اقتصاد انرژی های تجدیدپذیر را تغییر داد و این امر در حال تحقق است. همیشه دو عامل فناوری و بهای آن تعیین کننده اصلی موفقیت یا شکست یک محصول در بازار هستند.

پنل های خورشیدی امروزی کمتر از ۱۰ درصد انرژی دریافتی را به الکتریسیته تبدیل می‌کنند و همزمان قیمت بالایی به ازای هر وات توان تولیدی دارند. ظاهراً یک آزمایشگاه تحقیقاتی به نتایج مطلوبی برای هر دو مورد دست یافته تا هم قیمت هر وات برق خورشیدی را به زیر ۱ دلار کاهش دهد و هم بهره وری را تا ۵۰ درصد برساند. البته در مورد افزایش بهره وری به نظر نمی‌رسد فعلاً چندان عملی باشد. اما رسیدن به بهره ۲۰ درصد هم قطعاً تغییرات گسترده ای در روند ساخت گجت های جدید خواهد گذاشت. این فناوری به زودی به رقابت مستقیم با سوخت های فسیلی ارزان قیمت می پردازد.

 

کسب اطلاعات گسترده از تلفن‌های همراه

جمع آوری و تحلیل اطلاعات به دست آمده از تلفن‌های همراه می‌تواند در انواع زمینه‌ها کاربرد گسترده داشته باشد. حتماً دوران انتخابات را به خاطر دارید که برخی مؤسسات آماری هر روز به جمع آوری درصد رأی دهندگان به هر کدام از کاندیداها می پرداختند تا بتوانند زودتر و با دقت بیشتری نتیجه انتخابات را پیش‌بینی کنند.

محققان دانشگاه هاروارد راهکارهایی برای استفاده های پزشکی از این داده‌ها پیدا کرده‌اند و معتقدند با استفاده از این نوع اطلاعات می توان حتی روند گسترش بیماری های واگیر را هم شناسایی کرد.

 

ابرشبکه های مبتنی بر برق DC

ادیسون برق را به صورت جریان مستقیم منتقل کرد و تا مدت‌ها شرکت های تولید و توزیع برق، آن را DC تولید و توزیع می کردند. اما بعدها با افزایش تقاضا برای دسترسی دائم به الکتریسیته نیاز به ایجاد یک شبکه سراسری برای ثبات بخشیدن به برق در دسترس مصرف کننده به خاطر مشکلات فنی حل نشده شکل DC، مهندسان برق به انتقال AC یا جریان متناوب برق روی آوردند. شرکت مشهور سوییسی ABB با حل این مشکلات مدعی است می‌تواند با بهره بالاتری از حالت AC، برق را به صورت DC منتقل کند. نیاز نیست که متخصص این رشته باشید تا درک کنید این مسأله چه تغییر بزرگی را در دنیا می‌تواند رقم بزند.

Loading...