خوش آمدید مهمان! | ورود - ثبت نام

اولین تلفن هوشمند جهان 20 ساله شد

اولین تلفن هوشمند جهان 20 ساله شد

اولین تلفن هوشمند جهان امروز (شنبه) 20 ساله شد. تلفن همراه بزرگ 900 دلاری با نام سیمون که توسط شرکت آی‌بی‌ام با همکاری شرکت BelSelf طراحی شده بود، دارای طول عمر باتری یک ساعته بوده و در سال 1994 وارد بازار شد.

 

این تلفن هوشمند با ابعاد حدود 23 سانتیمتر و وزن نیم کیلو، تقریبا به اندازه نصف یک آجر بود.

 

سیمون در نمایشگر ال‌سی‌دی سبزرنگ خود، از فناوری نمایشگر لمسی برخوردار بود.

 

نرم‌افزارهای آن به کاربران اجازه می‌دادند در کنار تماس گرفتن، یادداشت برداشته، نقاشی بکشند، تقویم و لیست تماس خود را بروزرسانی کرده و فکس دریافت کنند.

 

این فناوری از اجزای لازم برای یک تلفن هوشمند برخوردار بود، برای مثال یک شکاف در انتهای دستگاه قرار داشت که کاربران می‌توانستند ابزارهای مختلف مانند ابزار نقشه برداری، صفحات گسترده و بازی را به آن متصل کنند. از این رو می‌توان آن را جد آیفون خواند.

 

اگرچه این تلفن همراه تنها در آمریکا عرضه شده و در 15 ایالت از شبکه برخوردار بود، با اینحال حدود 50 هزار دستگاه از آن به فروش رفت. قیمت بالا و عمر باتری کوتاه این فناوری باعث شد تا پس از دو سال از بازار کنار رود.

 

تلفن همراه سیمون قرار است در ماه اکتبر به عنوان بخشی از یک نمایشگاه دائمی تاریخچه فناوری اطلاعات و ارتباطات در موزه علم لندن به نمایش درآید. همچنین 800 مورد فناورانه دیگر نیز در کنار این تلفن هوشمند که در 200 سال گذشته ظهور کرده‌اند، به نمایش گذاشته خواهند شد.

Loading...